Ogrzewanie pogłogowe czy grzejniki?
Każdy z Nas budując swoje pierwsze gniazdko rodzinne zazwyczaj zadaje sobie te pytanie. Co okaże się lepszym systemem rozprowadzającym ciepło po Naszym nowym domu. I właśnie w tym celu postanowiłem dla Państwa napisać ten artykuł aby rozwiać wszelkie wątpliwościPodłogówka - z czym to się je?
Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się równomiernym rozprowadzaniem ciepła po całej powierzchni pomieszczenia. Następuje to na skutek konwekcji(ciepłe powietrze unosi się do góry). Różnice temperatur pomiędzy podłogą a sufitem przy ogrzewaniu podłogowym są bardzo niskie. Do kolejnych zalet można zaliczyć oszczędności na rachunkach przy odpowiednio zaprojektowanym i położonym ogrzewaniu podłogowym. Wydajność cieplna ogrzewania podłogowego i ilość rurek potrzebnych do uzyskania określonej temperatury pomieszczenia uwarunkowana jest materiałem podłogi położonej na podłogówkę. Najgorzej w tym aspekcie wypada gruby parkiet, który jeste niestety dobrym izolatorem i posiada niższą przewodność cieplną od płytek ceramicznych. Lepiej w porównaniu do parkietu wypadają dobrze dobranepanele. Najlepszym dla wydajnej pracy ogrzewania podłogowego na posadzkę są płytki ceramiczne, marmury, terakota. Charakteryzują się one wysoką przewodnością cieplną. Do kolejnych czynników przyczyniających się do obniżenia ogrzewania podłogowego zaliczamy dywany. Potrafią naprawdę nam one podnieść wydatki na ogrzewanie w sezonie.
Oszczędności czy dobry projekt i fachowiec?
Oszczędności ogrzewania podłogowego zależą głównie od dobrego wykonania instalacji a także to o czym pisałem wcześniej doboru materiałów na posadzki. Oszczędności możemy uzyskać znając rozstaw mebli w kuchni dzięki czemu ogrzewanie umiejscowimy tylko w obrębie posadzki nie zastawionej meblami, dzięki czemu zniwelujemy niepotrzebne straty i zapotrzebowanie na ciepło. Kolejną rzeczą jaka pomoże nam zaoszczędzić trochę na rachunkach są systemy regulacji temperatury oddzielnie dla każdego pomieszczenia lubcałkowitego wyłączenia w nieużywanych pomieszczeniach. Zastosowanie kotła obsługującego kilka obiegów i stacji pogodowej pozwala nam na kolejne oszczędności a także mieszanie poszczególnych rodzajów ogrzewania, grzejników, ściennego lub podłogówki. Fachowiec projektujący ogrzewanie podłogowe powinien otrzymać informacje o planowanym rodzaju podłogi, dzięki czemu dobierze odpowiedni metraż rurek cieplnych przypadający na metr
kwadratowy co pozwoli nam osiągnąć dobre rezultaty na polu wydajności cieplnej. Ogrzewanie podłogowe posiada wiele plusów dla domowych gospodyń. Wiszące na stojącej suszarce pranie szybko i równomiernie się suszy. Także świeżo umyta podłoga w krótkim momencie staje się sucha. Jako kolejny plus możemy zaliczyć brak wilgoci w Naszej łazience, a wyjście spod prysznica na ciepłą posadzkę jest warte zainwestowanych pieniędzy.
Estetyka, primo...
Do niewątpliwych zalet ogrzewania podłogowego możemy zaliczyć estetykę pomieszczenia. Łatwość umieszczenia mebli bez obawy o zastawienie grzejnika. Brak sterczących ze ścian rurek miedzianych oraz oszczędność przestrzeni w pomieszczeniu. W obecnych czasach nie należy też z względów estetycznych skreślać grzejników, gdyż do wyboru mamy eleganckie ozdobne grzejniki. Charakteryzują się one troszkę niższą wydajnością cieplną od klasycznych grzejników żeliwnych.Grzejniki - plusy i minusy
Grzejniki świetnie sprawdzą się w salonie, w którym pragniemy położyć piękny drewniany parkiet. W tym przypadku grzejniki zyskują przewagę nad ogrzewaniem podłogowym. Jako niekwestionowane plusy dla grzejników jest ich wysoka żywoytność, zwłaszcza w przypadku grzejników żeliwnych. Ze względu na stosunek cena/powierchnia grzewcza na potęgę stosowane są ekonomiczne grzejniki aluminiowe. Wśród najważniejszych wad grzejników napierwszym miejscu figuruje punktowe oddawanie ciepła. Grzejnik nie jest w stanie równomiernie ogrzać całego pomieszczenia dzięki czemu koszty eksploatacji również rosną gdyż treba dostarczyć wyższej temperatury wody do grzejników, co przekłada się na koszta zużywanego opału. Jako plus możemy wymienić brak jakichkolwiek przeszkód i strat ciepła bezpośrednich na grzejnikach(typu, posadzka, podłoże, dywan i etc). Ale coś kosztem czego, aby nie tracić na wydajności grzejnika nie możemy go zastawiać meblami, przez co tracimy powierzchnię użytkową pomieszczenia.