GSM: 605 229 377
NASZA MISJA KONTAKT GALERIA O FIRMIE USŁUGI
 

Instalacje kanalizacyjne - w służbie, dla zdrowia społeczeństwa

Instalacje kanalizacyjne mają bardzo długą historię. Pierwsze wzmianki sięgają już 5 tysięcy lat temu. Wykopaliska archeologiczne wykazały istnienie pierwszych instalacji kanalizacyjnych w wioskach na orkadach położonych w Szkocji. W starożytnej jerozolimie ścieki wywożono poza miasto do specjalnie kopanych dołów. Po upływie czasu, osad z dołów wykorzystywano jako nawóz na polach a wodę do polewania ogrodów.

Archeolodzy odkryli, że już około 2800 r.p.n.e w Indiach w wielu budynkach znajdowały się toalety(ustępy) oraz łazienki z których ścieki spływały rurami do murowanych kanałów położonych w okolicy zabudowań. U zbiegu kanałów znajdowały się doły kloaczne ze schodkami umożliwającymi konserwację kanalizacji. Przywileje posiadania takiej kanalizacji były zarezerwoane dla arystokracji i ludzi wyższych sfer.

Rzymska kanalizacja Cloaca Maxima oraz okres średniowiecza

Również w starożytnym Rzymie podjęto budowę systemu kanalizacyjnego. Wybudowano kanał Cloaca Maxima przecinający całe miasto Rzym na długość. Fetor i smród uniemożliwiały mieszkanie w pobliżu kanału. Dopiero Oktawian August nakazał zakrycie kanału kamiennymi płytami. Tego rodzaju kanalizacje powstawały w całym imperium Rzymskim.

Czasy średniowiecza to okres zaniedbania systemów kanalizacji w miastach. Ścieki najczęściej płyneły przyulicznymi rowami, pozostawiając za sobą fetor. Ludzie nagminnie wylewali do tych rowów nieczystości z nocników. Powszechną praktyką było wylewanie nieczystości wprost na ulice przez okno lub drzwi wejściowe. Przyczynić się to mogło bezpośrednio do epidemii cholery jaka wybuchła niebawem w europie 1832 rok.

Kanalizacje w Polsce oraz rozwój systemów kanalizacji na świecie

W Polsce w domostwach znajdowały się ustępy tylko dla gospodarzy, gościom przychodziło się załatwiać w ustępach na zewnątrz domów, zlokalizowanych najczęściej w pobliżu krzaków.

Pierwsze kanały odprowadzające nieczystości w Europie posiadał Bolesławiec. Nie były to w pełni rozwinięte i skoordynowane kanalizacje ale spełniały swoje podstawowe zastosowanie. Dopiero wiek XIX przyniósł masowe budowy kanalizacji. Początkowo powstawały w największych miastach Paryż, Londyn, Boston i Nowy Jork aby w ostateczności znajdować się w każdym mieście. W Polsce Kanalizacja rozwinęła się ok połowy XIX wieku Gdańsk, Warszawa.

Ścieki były odprowadzane na położone powyżej rzek pola irygacyjne. Dzięki temu, ścieki powoli spływając, oczyszczały się po czym trafiały do rzek. Dopiero w późniejszym okresie rozpoczęto budowę oczyszczalni ścieków, w których nieczystości poddawano procesom chemiczno - biologicznym. Dzięki czemu do rzek trafiała niezanieczyszczona woda.

Kanaliza w czasach dzisiejszych

W czasach obecnych ścieki odprowadzają zarówno nieczystości jak i wodę opadową(kanalizacja ogólnospławna) lub osobno(kanalizacje rozdzielcze). Kanały budowane są zazwyczaj w ten sposób, aby nieczystości spływały grawitacyjnie. Czyli z góry na dół. Jeżeli budowa i ukształtowanie terenu to uniemożliwiają stosuje się specjalne pompy do odprowadzenia nieczystości dalej, gdzie ścieki są oczyszczane.

Budowa miejskich systemów kanalizacji

Miejska sieć kanalizacyjna zbudowana jest z trzech grup kanałów. Najmniejsze to instalacje kanalizacyjne odprowadzające z budynku do ulicznej sieci kanalizacyjnej. Następne to połączenia ulicznych kanałów z kolektorami. Z kolektorów ścieki trafiają w ostatniej fazie do oczyszczalni.

Kanalizacje powinny być możliwie jak najkrótsze kanały wraz ze spływem grawitacyjnym. Kanalizę zazwyczaj prowadzi się pod ziemią oraz regularnie przewietrza. Służą do tego stalowe pokrywy na powierzchni ulic. Obecnie kanalizacje mogą być wietrzone same dzięki zastosowaniu kratowanych pokryw.

Przydomowe kanalizacje do odprowadzania ścieków czyli szamba

W miejscach gdzie nie ma możliwości podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej, buduje się specjalne zbiorniki na nieczystości(szabma). Opróżnianie następuje za pomocą beczkowozów wyposażonych w pompy zasysające.

Kanalizacje występują praktycznie wszędzie. Chociaż nie zwracamy na nie uwagi, dzięki nim jesteśmy zdrowi a nasze podwórze przy domu czy osiedle pachnie czystą zielenią.
 
 
Instalacje Kanalizacyjne Pałac Rogalin Toaleta miniatura
Instalacje wodne w Pałacu w Rogalinie miniatura
Montaż wanny - biały montaż miniatura
Przyłącza wodne rozkład pionowy miniatura
Przyłącza wodne wewnątrz lokalu podłoga miniatura
Zasobnik z elektroniką systemu solarnego miniatura
 
W dobie rosnących cen opału i paliw dużą popularność zaczynają zyskiwać kominki z płaszczem wodnym. Dobrze jest rozważyć podczas budowy domu wykorzystanie i wybór odpowiedniego kominka z płaszczem wodnym. Jeżeli dopiero ...
Czytaj artykuł
Te pytanie sobie zadaje każdy, kto zamierza zainwestować w odnawialne źródła energii jakimi są bez wątpienia kolektory słoneczne. Wielu ludzi skłania się ku temu rozwiązaniu dzięki oszczędnościom jakie można wygener...
Czytaj artykuł
Każdy z Nas budując swoje pierwsze gniazdko rodzinne zazwyczaj zadaje sobie te pytanie. Co okaże się lepszym systemem rozprowadzającym ciepło po Naszym nowym domu. I właśnie w tym celu postanowiłem dla Państwa napisać ten artykuł ...
Czytaj artykuł
Już w czasach wynalezienia ognia ludzie wykorzystywali jego siłę do obróbki termicznej żelaza, stali i metali a także stosowali na szeroką skalę do podgrzewania potraw. Do ogrzewania drewnianych chat wykorzystywano jednokomorowe piece, które prz...
Czytaj artykuł

Nastepne »