GSM: 605 229 377
NASZA MISJA KONTAKT GALERIA O FIRMIE USŁUGI
 

Centralne ogrzewanie - komfort cywilizacyjnej myśli technicznej

Od czasów kiedy człowiek okiełznał siłę ognia i zrozumiał wartość ognia dla przyrządzania potraw czy otrzymywania ciepła w budynku, ludzie podejmowali wysiłki stworzenia wydajnych systemów ogrzewania. Już starożytni grecy i rzymiania podjęli próbę scentralizowania systemu grzewczego w budynkach. Początkowo posadzka usytuowana była na murowanych kolumienkach, dzięki czemu pod posadzką znajdowało się sporo wolnej przestrzeni, która była ogrzewana z paleniska nad którym czuwała osoba odpowiedzialna za nadzór nad paleniskiem. Również w ścianach zlokalizowane były murowane kanały, które ogrzewały pomieszczenie. Rozwiązanie takie nazywało się hypokaustum. Znaleźć je można było między innymi w Termach Karakalli.

W średniowieczu całkowicie zaniedbano kwestię ogrzewania domów i rozbudowy systemów grzewczych. Do ogrzania najczęściej służyły piece jednokomorowe lub kaflowe. Początek XVIII i koniec XVII wieku to rozkwit dla systemów centalnego ogrzewania. Już w 1800 roku w londyńskim Instytucie Królewskim powstał pierwszy system ogrzewania gorącą parą. Równocześnie na świecie rozwijała się technologia ogrzewania wodą. Był to system wykorzystujący grawitacyjne przemieszczanie się ciepła. Jednocześnie powstawały systemy ogrzewania wysokiego ciśnienia. Urządzenie takie składało się ze stalowych węży z których, końcówka jednego węża znajdowała się w palenisku wytwarzając wysokie ciśnienie wody i cyrkulację ciepła w rurach.

Instalacje i systemy centralnego ogrzewania mogą wytwarzać ciepło lokalne i ciepło zdalne.

Za wytwarzanie ciepła lokalnego, odpowiedzialne są pomieszczenia nazywane potocznie kotłowniami. W kotłowni zazwyczaj znajduje sie kocioł centralnego ogrzewania wytwarzający ciepło poprzez spalanie opału. Za opał może posłużyć gaz, olej, paliwo, drewno, koks i węgiel, ekogroszek czy inne gatunki opału. Podczas ogrzewania wody w kotłach opałowych, następuje gwałtowne zwiększenie jej objętości. Nadmiar usuwany jest do zbiornika wyrównawczego co zapobiega rozsadzeniu rur. Do kotłów doprowadzone musi być także powietrze, które jest niezbędnym czynnikiem reakcji spalania.

Ciepła woda po ogrzaniu w kotle może być rozprowadzana grawitacyjnie albo przy użyciu pomp wymuszających cyrkulacje. Wszystko uzależnione jest od aktualnie uzyskiwanej wydajności i cyrkulacji ciepła.

Ciepłownie i Elektrociepłownie - czyli grzanie na dużą skalę..

Są to scentralizowane jednostki wytwarzające ciepło na duże potrzeby, zazwyczaj dla dostarczania ciepła dla miast. Jako niewątpliwą zaletę takiego systemu ogrzewania możemy wymienić niskie koszta paliwa i eksploatacji.

Elektorciepłownie możemy podzielić na przeciwprężne i upustowo-kondensacyjne. W elektrociepłowniach przeciwprężnych cała wytwarzana para trafia do wymienników ciepła i jest dostarczana w formie ciepła do odbiorców. Upustowo-kondensacyjny system elektrociepłowni na potrzeby odbiorców wykorzystywana jest tylko część wytwarzanej pary. W elektrociepłowniach zazwyczaj przy dostarczaniu ciepła do odbiorców wykorzystywane są rurociągi wysokoprężne i pompy ciśnieniowe, które transportują parę pod wysokim ciśnieniem do odbiorców.
 
 
Toalety Pałac Rogalin, montaż instalacji wodnych i kanalizacji miniatura
Grzejnik żeliwny żeberkowy miniatura
Kolektor słoneczny montaż na dachu miniatura
Zasobnik i elektronika sterująca kolektora słonecznego
Montaż wanny - biały montaż miniatura
Przyłącza wodne pod wylewkę toaleta miniatura
 
W dobie rosnących cen opału i paliw dużą popularność zaczynają zyskiwać kominki z płaszczem wodnym. Dobrze jest rozważyć podczas budowy domu wykorzystanie i wybór odpowiedniego kominka z płaszczem wodnym. Jeżeli dopiero ...
Czytaj artykuł
Te pytanie sobie zadaje każdy, kto zamierza zainwestować w odnawialne źródła energii jakimi są bez wątpienia kolektory słoneczne. Wielu ludzi skłania się ku temu rozwiązaniu dzięki oszczędnościom jakie można wygener...
Czytaj artykuł
Każdy z Nas budując swoje pierwsze gniazdko rodzinne zazwyczaj zadaje sobie te pytanie. Co okaże się lepszym systemem rozprowadzającym ciepło po Naszym nowym domu. I właśnie w tym celu postanowiłem dla Państwa napisać ten artykuł ...
Czytaj artykuł
Już w czasach wynalezienia ognia ludzie wykorzystywali jego siłę do obróbki termicznej żelaza, stali i metali a także stosowali na szeroką skalę do podgrzewania potraw. Do ogrzewania drewnianych chat wykorzystywano jednokomorowe piece, które prz...
Czytaj artykuł

Nastepne »